Αρχική σελίδα » Τμήματα » Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών

Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών

Από το ακαδημαϊκό έτος 2003-2004 άρχισε τη λειτουργία του στο Πανεπιστήμιο Αθηνών το Τμήμα Τουρκικών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών, το οποίο υπάγεται στη Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών. Το νέο Τμήμα έχει δύο κατευθύνσεις, την κατεύθυνση Τουρκικών Σπουδών και εκείνη των Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών. Από τις εν λόγω κατευθύνσεις, η των Τουρκικών Σπουδών άρχισε πρώτη να λειτουργεί δεχόμενη φοιτητές, 60 τον αριθμό κατ’ έτος, ενώ στο μέλλον αναμένεται να λειτουργήσει και η κατεύθυνση των Ασιατικών Σπουδών, με αρχική εστίαση στον Ιαπωνικό και Κινεζικό κόσμο.

Η λειτουργία ενός αμιγούς Τμήματος Τουρκικών Σπουδών αποτελούσε πάγιο αίτημα του Πανεπιστημίου Αθηνών όσο και της ευρύτερης ακαδημαϊκής κοινότητας. Δεν χωρεί αμφιβολία ότι η ίδρυσή του, μετά από μάλλον μακρά κυοφορία, ξεφεύγει από τα συγκεκριμένα και γνωστά σε όλους όρια των "τυπικών" Φιλοσοφικών Σχολών με τη δυτικοευρωπαϊκή γλωσσική και λογοτεχνική εστίαση (π.χ. Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική Γλώσσα και Λογοτεχνία κλπ.) και εισέρχεται στον επιστημονικό Τομέα των Περιοχικών Σπουδών (Area Studies, Études Regionales, Raum Wissenschaften)· η διδασκαλία σε πανεπιστημιακό επίπεδο της Τουρκικής γλώσσας, της Ιστορίας και του Πολιτισμού χαράσσει νέους δρόμους, καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία της ελληνικής ανώτατης παιδείας δημιουργείται ένα συμπαγές πανεπιστημιακό τμήμα που στρέφει αποκλειστικά το ενδιαφέρον του στον συγκεκριμένο αυτό γνωστικό και πολιτισμικό κόσμο. Το Τμήμα Τουρκικών Σπουδών, που εποπτεύεται από Προσωρινή Γενική Συνέλευση τα μέλη της οποίας προέρχονται (από τον Νοέμβριο 2010) από τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος, στοχεύει να φέρει στη χώρα, πέρα από ερασιτεχνισμούς και αντιεπιστημονικές εκλαϊκεύσεις ή συναισθηματικές προσεγγίσεις ευκόλως εννοούμενες και — ως ένα βαθμό — απόλυτα κατανοητές, την επιστημονική σπουδή της γλώσσας, της ιστορίας και του εν γένει πολιτισμού της γείτονος στη μακρά της πορεία, με την οποία ο Ελληνισμός, με την ευρύτατη έννοια του όρου, έχει "συναντηθεί" από πολύ παλαιά. Η Προσωρινή Γενική Συνέλευση του Τμήματος και το Πανεπιστήμιο Αθηνών κατ’ επέκταση εκτιμούν ότι από τη σπουδή αυτή θα προκύψουν επιστήμονες όσο και ειδικοί ερευνητές, οι οποίοι, γνωρίζοντας πλέον εκ των ένδον το γεωγραφικό και γεωπολιτισμικό Σύστημα του Τουρκικού κόσμου αλλά και το Μεσανατολικό και το Ασιατικό Γεωγραφικό, Γεωοικονομικό και Γεωπολιτικό του Υπερσύστημα, θα προσφέρουν μεγάλες υπηρεσίες στην ουσιαστική του προσέγγιση και κατανόηση από το ελληνικό επιστημονικό (και όχι μόνο) κοινό, συμβάλλοντας με τον τρόπο αυτό και στη σωστή επικοινωνία των δύο όμορων κρατών σε όλα τα επίπεδα: επιστημονικό, πολιτισμικό, πολιτικοκοινωνικό, οικονομικό κλπ. Είναι, άλλωστε, παγκοίνως αποδεκτό ότι η προσέγγιση κρατών και λαών γίνεται μόνον αν επενδυθούν στον χώρο της παιδείας τα συγκεκριμένα εκείνα ‘κεφάλαια’ που απαιτούνται για να γίνει κατανοητή, και σεβαστή κατ’ ακολουθίαν, η φυσιογνωμία, οι ιδιαιτερότητες και το πολιτισμικό γενικότερα επίπεδο του ‘άλλου’.

Το Τμήμα Τουρκικών Σπουδών, που λειτούργησε και κατά τα έξι προηγούμενα χρόνια στηριγμένο σχεδόν αποκλειστικά σε ειδικούς επιστήμονες, ξεκίνησε ήδη προγράμματα Erasmus με τουρκικά πανεπιστήμια, ενώ απέκτησε πρόσφατα τα πρώτα του μέλη ΔΕΠ, με τη διαδικασία εκλογών και άλλων μελών ΔΕΠ όσο και νέων προκηρύξεων να βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη.  Οι πρώτοι απόφοιτοι του Τμήματος έχουν ήδη ορκιστεί, γεγονός που είναι αναμφίβολα σημαντικό. Το Τμήμα έχει  ευρύ μέλλον· είναι περισσότερο από βέβαιο ότι με την παρουσία του θα διευρύνει τους επιστημονικούς ορίζοντες του ήδη υφιστάμενου ακαδημαϊκού χώρου, θα καταστείλει επιπολαιότητες, φαντασιώσεις ή άλλης υφής ακροβατισμούς στον τομέα της πολιτικής θεωρίας και σκέψης, θα υπερβεί αδιέξοδα και σύνδρομα και θα προσφέρει πολλά στην εμβάθυνση και τη γνώση, με μεγαλύτερη πλέον αυτοπεποίθηση, όχι μόνον της άλλης πλευράς του Αιγαίου αλλά και του ευρύτερου Υπερσυστημικού Χώρου της Ευρύτερης Μέσης Ανατολής και Κεντρικής Ασίας.