20.04.2021

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Στρογγυλή Τράπεζα 'ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ', 24. 4. 2021 ώρα 17.00-19.30

Αξιότιμες κυρίες και αξιότιμοι κύριοι,

Στο πλαίσιο της Διαδικτυακής Εκδήλωσης «ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ 2021», το Σάββατο 24 Απριλίου 2021 από 17.00 έως 19.30, πραγματοποιείται Στρογγυλή Τράπεζα με θέμα:

Θεραπευτικές εξελίξεις την εποχή της πανδημίας

Συντονιστές: Μ.Α. Δημόπουλος (Πρύτανης ΕΚΠΑ), Α. Μητράκου (Καθηγήτρια Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ)

•   Εμβολιασμός κατά του COVID-19: αποτελεσματικότητα και ασφάλεια - Δ. Φιλίππου (Πρόεδρος ΕΟΦ, Επ. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ)

•   Επιδημιολογική ανασκόπηση της πανδημίας COVID-19: παρελθόν, παρόν και μέλλον - Ν. Σύψας (Καθηγητής Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ)

•   Το ιικό φορτίο στα λύματα-σημασία στη λήψη επιδημιολογικών αποφάσεων - Ν. Θωμαΐδης (Καθηγητής Τμήματος Χημείας ΕΚΠΑ)

•  Ανοσολογική απάντηση στον SARS-COV2-Θεραπευτικές εφαρμογές - Ε. Τέρπος (Καθηγητής Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ)

•  Αντιμετώπιση του COVID-19 στη Θεραπευτική Κλινική - Ε. Κορομπόκη (Ιατρός, Υπεύθυνη Μονάδας COVID, Νοσοκομείο Αλεξάνδρα)

•   COVID-19 και καρδιαγγειακή νόσος - Α. Μπριασούλης (Επ. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ)

Σχολιαστής: Σ. Τσιόδρας (Καθηγητής Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Επικεφαλής της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων για τον SARS-CoV-2)

ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ

Για την προσβασιμότητα στην ψηφιακή πλατφόρμα αναμετάδοσης της Διαδικτυακής Εκδήλωσης, παρακαλούμε όπως πατήσετε ακολούθως