Προβολή ταινίας 15-2 "Εγκλημα στο "Όριεντ Εξπρές" από Κινημ. Ομάδα Φοιτητών

Η Κινηματογραφική Ομάδα Φοιτητών του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ιδρύθηκε το 2016 από κινηματογραφόφιλους φοιτητές του Τμήματος, με σκοπό την προβολή μίας επιλεγμένης ελληνικής ή ξένης ταινίας την εβδομάδα και τη συζήτηση μετά το τέλος της. Σκοπό της έχει θέσει, μέσα από προβολές ταινιών σχετικές με τα γνωστικά αντικείμενα του Τμήματος, να ενισχύει την πολιτιστική δραστηριότητα των φοιτητών, αποτελώντας ταυτόχρονα χώρο επικοινωνίας και ανταλλαγής προβληματισμών. Οι προβολές είναι ελεύθερες και ο χαρακτήρας διδακτικός-ψυχαγωγικός. Οι προβολές θα γίνονται κάθε Πέμπτη στις 19:40 στο κτήριο όπου στεγάζεται η Βιβλιοθήκη της Σχολής, οδός Αιόλου 42-44 στον τέταρτο όροφο αίθουσα 4, με ελεύθερη είσοδο.

Αυτή την Πέμπτη (15/2/2018) προβάλουμε την Αμερικανική ταινία σε σκηνοθεσία Kenneth Branagh

Murder on the Orient Express "Έγκλημα στο Όριεντ Εξπρές" (2017)

ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ: Kenneth Branagh

ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΣ: Michael Green (screenplay by), Agatha Christie (based upon the novel by)

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ: Kenneth Branagh, Penélope Cruz, Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Willem Dafoe

Δραματική 2017| Έγχρ. | Διάρκεια: 114'

Ο διάσημος Βέλγος ντέντεκτιβ Ηρακλής Πουαρό ταξιδεύει με το Οριεντ Εξπρές, αλλά εξαιτίας μίας τρομερής χιονοθύελλας, το τρένο σταματά στα μισά της διαδρομής Κωνσταντινούπολη –Παρίσι. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, ο Ράτσετ, ένας από τους επιβάτες του τρένου και ήδη ύποπτος για την υπόθεση απαγωγής και δολοφονίας ενός μικρού κοριτσιού, βρίσκεται δολοφονημένος. Εγκλωβισμένοι στα χιόνια και μακριά από την αστυνομία, ο Πουαρό αναλαμβάνει να ρίξει φως στην υπόθεση. Όλοι έχουν κίνητρο, όλοι είναι ύποπτοι αλλά όλοι έχουν ένα καλό άλλοθι. Τελικά θα βρεθεί η λύση του μυστηρίου;

Βραβεία: http://www.imdb.com/title/tt3402236/awards?ref_=tt_awd

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Mq4m3yAoW8E

ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΣΤΙΣ: 19:40

στην αίθουσα 4 στον τέταρτο όροφο

(στο κτήριο όπου στεγάζεται η Βιβλιοθήκη της Σχολής οδός Αιόλου 42-44 Μοναστηράκι)

Είσοδος ελεύθερη!!! Σας περιμένουμε!!!