13.11.2017

Ανακοίνωση για την απώλεια του εκλεκτού συναδέλφου και ομότιμου Καθηγητή Βασίλη Κρεμμυδά

Με μεγάλη θλίψη η Κοσμητεία της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών πληροφορήθηκε τον θάνατο του αγαπητού συναδέλφου και Ομότιμου Καθηγητή της Σχολής μας Βασίλη Κρεμμυδά.

Ο Βασίλης Κρεμμυδάς ήταν από τους πρωτεργάτες της ίδρυσης του Πανεπιστημίου Κρήτης, εξελέγη   στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου μας το 1988 στο οποίο και δίδαξε συνεχώς μέχρι και την αφυπηρέτησή του το 2002.

Ο Βασίλης Κρεμμυδάς υπήρξε Δάσκαλος πολλών γενεών και άοκνος μελετητής των ιστορικών πηγών και διακρίθηκε όχι μόνο για το πολύτιμο και κλασικό πλέον ερευνητικό του έργο αλλά και για την αφοσίωσή του, το ήθος, τη συνέπεια και τη δημιουργική του φαντασία.

Η Κοσμητεία της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών σε έκτατη συνεδρίαση, σήμερα Δευτέρα 13-11-2017,  αποφάσισε:

-  Να αναστείλει τη λειτουργία της σήμερα Δευτέρα 13/11/2017  κατά την διάρκεια της νεκρώσιμης ακολουθίας  (Α’ Νεκροταφείο 16.00), προκειμένου τα μέλη της Σχολής μας να συμμετέχουν.

-  Να εκθέσει τα βιβλία του εκλεκτού συναδέλφου στις προθήκες των βιβλιοθηκών της Σχολής.

-  Να συμβάλει αντί στεφάνου στις οικονομικές ανάγκες ενός κοινωνικού φορέα μετά από συνεννόηση με  την οικογένεια του συναδέλφου.

Η Κοσμητεία της Σχολής

Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών