27.04.2018

Προβολή ταινίας Borsalino στις 30-4-2018 από την Κινηματογραφική Ομάδα του Τμήματος ΠΕΔΔ

Η Κινηματογραφική Ομάδα Φοιτητών του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ιδρύθηκε το 2016 από κινηματογραφόφιλους φοιτητές του Τμήματος, με σκοπό την προβολή μίας επιλεγμένης ελληνικής ή ξένης ταινίας την εβδομάδα και τη συζήτηση μετά το τέλος της. Σκοπό της έχει θέσει, μέσα από προβολές ταινιών σχετικές με τα γνωστικά αντικείμενα του Τμήματος, να ενισχύει την πολιτιστική δραστηριότητα των φοιτητών, αποτελώντας ταυτόχρονα χώρο επικοινωνίας και ανταλλαγής προβληματισμών. Οι προβολές είναι ελεύθερες και ο χαρακτήρας διδακτικός-ψυχαγωγικός.

H επομενη προβολή θα είναι τη Δευτερα
30/4/18 στις 20:10 στην Αίθουσα 5 του Εργαστηρίου Πολιτικής Επικοινωνίας, στον 4ο όροφο της Αιόλου 42-44 & Κολοκοτρώνη.

Προβολή της τανίας Borsalino του  Jacques Deray του 1970

Μπορσαλίνο (Borsalino) είναι ταινία δραματικής περιπέτειας του 1970 γαλλοιταλικής παραγωγής. Η σκηνοθεσία είναι του Jacques Deray και το σενάριο του Jean-Claude Carrière Jean Cau Jacques Deray Claude Sautet βασισμένο στην νουβέλα του Eugène Saccomano "The Bandits of Marseilles" (Οι ληστές της Μασσαλίας). Πρωταγωνιστούν οι Αλέν Ντελόν, Ζαν Πολ Μπελμοντό και Καθρίν Ροβέλ.

Υπόθεση

Μασσαλία 1930. Ένας μικροκακοποιός αποφυλακίζεται ονόματι Ροκ Σιφρέντι(Αλεν Ντελόν) και ψάχνει να βρει την κοπέλα του, την Λόλα (Καθρίν Ροβέλ). Την βρίσκει να είναι με έναν άλλο κακοποιό, τον Φρανσούα Καπέλα (Ζαν Πολ Μπελμοντό). Οι δύο άντρες πιάνονται στα χέρια για χάρη της Λόλας αλλά τελικά συμφιλιώνονται και αρχίζουν να συνεργάζονται σε διάφορες κομπίνες. Ξεκινάνε με στημένες ιπποδρομίες όπου γνωρίζουν και τον δικηγόρο Ριναλντί που εκπροσωπεί τους Μορέλο και Πολί, τους δύο γκανγκστέρ που ελέγχουν τις παράνομες δραστηριότητες της Μασσαλίας. Η τυχαία γνωριμία του Καπέλα με την Ζιννέτ (Νικόλ Καλφάν), την φιλενάδα του Πολί και μετέπειτα η δολοφονία της, θα βάλει τον Καπέλα και τον Σινφρέντι σε πόλεμο για να πάρουν εκδίκηση αλλά και για να γίνουν και οι ίδιοι τα Αφεντικά της πόλης. Η δολοφονία του Ριναλντί, θα βάλει και την αστυνομία στα πόδια τους αλλά και την μεταξύ τους διχόνοια, κατηγορώντας ο ένας τον άλλο για την δολοφονία του Ριναλντί.