Προβολή ταινίας 30-11-2018 από την Κινηματογραφική Ομάδα Τμήμ. ΠΕΔΔ

Η Κινηματογραφική Ομάδα Φοιτητών του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ιδρύθηκε το 2016 από κινηματογραφόφιλους φοιτητές του Τμήματος, με σκοπό την προβολή μιας επιλεγμένης ελληνικής ή ξένης ταινίας την εβδομάδα και τη συζήτηση μετά το τέλος της. Σκοπό της έχει θέσει, μέσα από προβολές ταινιών σχετικές με τα γνωστικά αντικείμενα του Τμήματος, να ενισχύει την πολιτιστική δραστηριότητα των φοιτητών, αποτελώντας ταυτόχρονα χώρο επικοινωνίας και ανταλλαγής προβληματισμών. Οι προβολές είναι ελεύθερες και ο χαρακτήρας διδακτικός-ψυχαγωγικός. Οι προβολές γίνονται στο κτήριο της Σχολής στην οδό Αιόλου 42-44 στον τέταρτο όροφο, κάθε Παρασκευή στις 19:30, με ελεύθερη είσοδο.

Την Παρασκευή 30/11/18 στις 19:30 στην Αίθουσα 5 του Εργαστηρίου Πολιτικής Επικοινωνίας,

στον 4ο όροφο του κτηρίου της Σχολής της οδού Αιόλου 42-44 & Κολοκοτρώνη Μοναστηράκι.

Προβολή της ταινίας ''Viva la Liberta'' ''(Ζήτω η Ελευθερία)'' του Roberto Andò (2013)

Μια ταινία που μας κάνει να πιστεύουμε σ'ένα καλύτερο αύριο!

Ο Γενικός Γραμματέας του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, Ενρίκο Ολιβιέρι (Τόνι Σερβίλο), καλείται να αντιμετωπίσει τον έντονο ρυθμό της προεκλογικής περιόδου σε μία Ιταλία σε κρίση, την κοινή γνώμη, τους δημοσιογράφους, τα κανάλια, τις δημοσκοπήσεις και τα ποσοστά της πρόθεσης ψήφου που όλο και λιγοστεύουν για το Κόμμα του. Όλα είναι εναντίον του. Μία νύχτα λοιπόν, νιώθοντας το άγχος να τον πιέζει υπερβολικά αποφασίζει …να εξαφανιστεί! Για να δώσει ένα πολιτικό μάθημα σε συμμάχους και αντιπάλους διά της απουσίας του. Το λακωνικό σημείωμα που άφησε, έφερε στο Κόμμα την πλήρη αποδιοργάνωση, κι ενώ οι φήμες και τα αβάσιμα συμπεράσματα άρχισαν να οργιάζουν μεταξύ των κομματικών στελεχών, ο βοηθός του Andrea Bottini και η σύζυγός του Άννα προσπαθούν να καταλάβουν γιατί εξαφανίστηκε και που μπορεί να είναι. Προσπαθώντας παράλληλα να βρουν μία λύση για το πολιτικό πρόβλημα η Άννα προτείνει μία …ανορθόδοξη πλην όμως με πολλές πιθανότητες επιτυχίας λύση! Ο Ενρίκο έχει έναν δίδυμο αδερφό, τον Τζιοβάνι (Τόνι Σερβίλο), έναν ευφυή Φιλόσοφο που όμως έπασχε από ένα είδος κατάθλιψης και γι’ αυτό νοσηλευόταν για αρκετό καιρό σε κάποιο ίδρυμα. Τώρα έχει γυρίσει σπίτι του και γνωρίζοντας το ρίσκο, του ζητούν να βοηθήσει αντικαθιστώντας τον αδερφό του. Έτσι μετά τις πρώτες στιγμές αμηχανίας στρατολογείται ο καταθλιπτικός, Φιλόσοφος και δίδυμος αδελφός του για να υποδυθεί τον εξαφανισμένο ηγέτη και σε μία μεγάλη ανατροπή μιλάει διφορούμενα αλλά τόσο κατανοητά, που σαγηνεύει γνωστούς και αγνώστους και οδηγεί το κόμμα του μακριά από το αδιέξοδο και κοντά στον θρίαμβο. Ο Τζιοβάνι παίζει με ζήλο το ρόλο του. Ξαφνικά οι δημοσκοπήσεις φέρνουν χαμόγελα. Οι κάμερες τον αγαπούν και συναντά πρωτοφανείς εκδηλώσεις θαυμασμού σε κάθε του δημόσια και ιδιωτική παρουσία από τους ψηφοφόρους. Αυτοεξόριστος, ο Ενρίκο αναζητά τη χαμένη του ταυτότητα και βρίσκει την καλή του καρδιά, με πυξίδα όχι τη λογική και την επαγγελματική γλώσσα που δεν τον οδήγησε πουθενά αλλά το συναίσθημα.  Μήπως τελικά ο Τζιοβάνι έχει το προφίλ του ιδανικού ηγέτη που όλοι ζητούν απεγνωσμένα; Μήπως τα έλεγε σωστά ο Πλάτωνας για τους Φιλοσόφους και ότι αυτοί είναι που πρέπει να κυβερνούν ή οι πολιτικοί να φιλοσοφούν; Το φιλμ «Ζήτω η Ελευθερία» (Viva la libertà) του Roberto Andò, είναι μία ευρηματική σάτιρα για την ιταλική πολιτική σκηνή. Μία ταινία που καταφέρνει να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή, βασιζόμενο εν μέρη στο έξυπνο σενάριο του Roberto Andò, αλλά κυρίως χάρη στη διπλή παρουσία του πολύ καλού, για ακόμη μία φορά, Ιταλού ηθοποιού Τόνι Σερβίλο. Αποφεύγοντας τον διδακτισμό και με γνώμονα τον σαφέστερο πρακτικό και ιδεολογικό προσανατολισμό που έχουν επειγόντως ανάγκη η Αριστερά και η ευρύτερη πολιτική σκηνή, ο σκηνοθέτης Roberto Andò παρουσιάζει μια φαρσική ίντριγκα για σοβαρό παραδειγματισμό και κωμικές επιπτώσεις, σαν πολιτική οπερέτα. Ο Andò δεν κάνει κάτι ιδιαίτερα εντυπωσιακό ή καινοτόμο, απλώς παρακολουθεί τον Τόνι Σερβίλο σε ένα ακόμα ρεσιτάλ, διπλό αυτήν τη φορά, καθώς του δίνεται η ευκαιρία να εφαρμόσει τη δημιουργική σχιζοφρένεια του ηθοποιού στο συγγενές πεδίο της πολιτικής. Απολαυστικός, και εντελώς διαφορετικός από τον Γκαμπαρντέλα της Τέλειας Ομορφιάς. Η ταινία του Andò, είναι μία αναζωογονητική πολιτική σάτιρα με έξυπνο σενάριο που βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του ίδιου του σκηνοθέτη και του Angelo Pasquini. Εκτός όμως από τον Τόνι Σερβίλο, στο καστ της ταινίας του Andò, συναντάμε τους: Valerio Mastandrea, Valeria Bruni Tedeschi κ.α. Η ταινία «Ζήτω η Ελευθερία», είναι ένας εξαιρετικός, σκληρός αλλά και αστείος καθρέφτης της σημερινής πολιτικής και κοινωνικής πραγματικότητας στην Ιταλία, αλλά και γενικότερα.Για την ιστορία να πούμε ότι η ταινία βραβεύτηκε μεταξύ άλλων ως το καλύτερο σενάριο στα Βραβεία της Ένωσης Ιταλών Κριτικών Κινηματογράφου, καθώς επίσης και με το Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου, για τον Τόνι Σερβίλο. Έτος: 2013 | Xώρα: Ιταλία | Διάρκεια: 94 λεπτά | Σκηνοθεσία: Roberto Andò | Σενάριο: Roberto Andò, Angelo Pasquini | Παίζουν: Toni Servillo,Valerio Mastandrea, Valeria Bruni Tedeschi...

Βραβεία: https://www.imdb.com/title/tt2523600/awards?ref_=tt_awd

Trailer: https://www.dailymotion.com/video/x1ke26t