17.01.2017

Κινηματογραφική Ομάδα Φοιτητών Τμ. Π.Ε.Δ.Δ. - Προβολή της ταινίας "GILDA" (1946)

Η Κινηματογραφική Ομάδα Φοιτητών του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ιδρύθηκε το 2016 από κινηματογραφόφιλους φοιτητές του Τμήματος, με σκοπό την προβολή μιας επιλεγμένης ελληνικής ή ξένης ταινίας την εβδομάδα και τη συζήτηση μετά το τέλος της. Σκοπό της έχει θέσει, μέσα από προβολές ταινιών σχετικές με τα γνωστικά αντικείμενα του Τμήματος, να ενισχύει την πολιτιστική δραστηριότητα των φοιτητών, αποτελώντας ταυτόχρονα χώρο επικοινωνίας και ανταλλαγής προβληματισμών. Οι προβολές είναι ελεύθερες και ο χαρακτήρας διδακτικός-ψυχαγωγικός. Οι προβολές γίνονται στο κτήριο που στεγάζεται η Βιβλιοθήκη της Σχολής, Αιόλου 42-44, στον 4ο όροφο, Αίθουσα 5, με ελεύθερη είσοδο.

Την Παρασκευή 20/1/2017 στις 18.30 προβάλεται η Αμερικανική ταινία

"Gilda" (1946)

Φιλμ Νουάρ Ρομαντική | 1946 | Ασπρόμαυρο | Διάρκεια:110'

Σκηνοθεσία: Charles Vidor

σενάριο: E.A. EllingtonJo EisingerMarion ParsonnetBen Hecht

με τους: Rita HayworthGlenn FordGeorge MacreadyJoseph Calleia

Υπόθεση

Η ταινία Τζίλντα (Αγγλ. Gilda), είναι Φιλμ Νουάρ,  παραγωγής 1946, σε σκηνοθεσία Τσαρλς Βίντορ. Πρωταγωνιστές της είναι ο Γκλεν Φορντ κι η Ρίτα Χέιγουορθ, που εμφανίζεται στον ομώνυμο ρόλο ως μια από τις διασημότερες femme fatale στην ιστορία του κινηματογράφου. Η ταινία φημίζεται για την ονειρική φωτογραφία του Ρούντολφ Ματέ, για τα κοστούμια της Χέιγουορθ που σχεδιάστηκαν από τον Ζαν Λουί, καθώς και για τα τραγούδια Put the Blame on Mame και Amado Mio τα οποία ερμηνεύει (με τη φωνή της Ανίτα Έλις) η ηθοποιός λικνίζοντας το κορμί της με ερωτισμό ακολουθώντας τις οδηγίες του χορογράφου Τζακ Κόουλ.

Βραβεία-Διακρίσεις

Ήταν υποψήφια για καλύτερη ταινία στην πρώτη διοργάνωση του Φεστιβάλ των Καννών το 1946.

Trailer: